Chrzest to bardzo ważny sakrament dla każdego chrześcijanina. Wprowadza do wspólnoty Kościoła i oczyszcza z grzechu pierworodnego. Zazwyczaj w Polsce chrzci się dzieci w wieku kilku miesięcy. Wcześniej trzeba jednak poczynić pewne przygotowania. Kupić trzeba nie tylko ubranko dla dziecka, ale i szatkę do chrztu. Do kogo należy ten obowiązek? Jakie jest jej znaczenie?
W jaki sposób wykorzystywana jest szatka do chrztu?
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że szatka jest jednym z najważniejszych elementów sakramentu Chrztu Świętego. Stanowi symbol obmycia dziecka z grzechu pierworodnego i przyjęcia do wspólnoty Kościoła.
Szatka do chrztu jest tradycyjnie biała. Barwa ta symbolizuje bowiem życie, niewinność, światło. Dziecko, które ją otrzymuje, staje się dzieckiem Boga. Dla niektórych osób jest to symbol przemiany. Czasem szatka jest również traktowana jako pamiątka chrztu. Dotyczy to przede wszystkim modeli haftowanych np. z imieniem i datą chrztu malucha.
Szatka do chrztu - kto kupuje?
Kto kupuje szatkę do chrztu? Zgodnie z tradycją odpowiada za to matka chrzestna dziecka, bo to ona zakłada ją malcowi w czasie uroczystości. Do jej obowiązków należy także trzymanie szatki przez całą mszę świętą. Warto o tym elemencie pamiętać, bo symbolizuje on obmycie dziecka z grzechu pierworodnego.
Sam obrzęd Chrztu Świętego odbywa się na ogół zaraz po mszy. Ksiądz daje znać, kiedy należy nałożyć na dziecko szatkę. Nie ma się więc czego obawiać.
Jaką szatkę do chrztu warto wybrać?
Wiadomo już, kto kupuje szatkę do chrztu i co ona symbolizuje. Pozostaje jeszcze kwestia wyboru odpowiedniego modelu. Okazuje się, że oferta sklepów jest w tym zakresie coraz bardziej rozbudowana.
Największą popularnością niezmiennie od lat cieszą się klasyczne szatki w kolorze białym - wykonane z bawełny. Niektóre modele są ozdobione subtelnymi dodatkami. Ciekawym rozwiązaniem może być w tym przypadku haft. Wiele osób decyduje się na zakup szatki z wyhaftowanym imieniem dziecka i datą udzielania sakramentu. To przy okazji świetna pamiątka Chrztu Świętego.
O czym jeszcze trzeba pamiętać, przygotowując dziecko do chrztu?
Nieodzownym elementem sakramentu Chrztu Świętego jest także świeca. Także i w tym przypadku jest dość duże zróżnicowanie na rynku. Świece bywają różne i są w różny sposób zdobione. Warto wybrać taką, która będzie pasować do danej szatki. Dobrze, gdy oba te dwa elementy mają jakiś wspólny mianownik. W naszym sklepie kupić można np. szatki do chrztu oraz utrzymane w tej samej stylistyce okapniki czy profitki.
Szatkę do chrztu kupuje matka chrzestna, a świecę ojciec chrzestny. To jego obowiązkiem jest podpalenie świecy od Paschału w czasie ceremonii i trzymanie jej w rękach. Zapalona świeca ma za zadanie wskazywać dziecku drogę prowadzącą do Boga. Podobnie jak szatka, także i świeca często przechowywana jest w domu jako symbol udzielenia sakramentu.