Przejściowe pory roku często budzą niepokój rodziców: słoneczna, lecz wietrzna pogoda zniechęca do spacerów niemal tak samo skutecznie, jak deszczowa aura. Zwolenników spędzania czasu na świeżym powietrzu niezależnie od warunków atmosferycznych (na szczęście!) nie brakuje. Zobacz, jak ubrać dziecko na 10 stopni Celsjusza i korzystaj z uroków rodzicielstwa bez obaw o zdrowie malucha.
Kiedy można spacerować z dzieckiem?
Zwolennicy spędzania czasu na świeżym powietrzu przekonują, że nie ma złej pogody. Pozostali obawiają się zwłaszcza chłodu i w przypadku niepogody rezygnują ze wspólnych wyjść z maluchem. Jak jest naprawdę? Rację należy przyznać tym pierwszym - podczas spacerów dziecko hartuje odporność, a organizm uczy się radzić sobie w różnych warunkach atmosferycznych. Ze spacerów (również z niemowlęciem) należy zrezygnować, gdy temperatura spada poniżej - 10 stopni Celsjusza. Przeciwwskazaniem są także ulewne deszcze, silny wiatr i intensywne opady śniegu. W pozostałych warunkach do spacerów należy się odpowiednio przygotować. Jak ubrać dziecko na 10 stopni Celsjusza, czyli (zdaniem rodziców) najbardziej kłopotliwą temperaturę?
Jak ubrać dziecko na 10 stopni Celsjusza?
Wiosenne i jesienne spacery spędzają sen z powiek wielu rodzicom. Zmienna aura, średnia temperatura, która nie przekracza 10 stopni Celsjusza, a często także opady deszczu sprawiają, że właściwe ubranie malucha wydaje się niemal niemożliwe. Mimo że nie ma jednego przepisu, jak nie przegrzać lub nie wychłodzić malucha, jako rodzic możesz zastosować się do kilku uniwersalnych wskazówek, czyli takich, które sprawdzają się w każdej sytuacji.
- Przede wszystkim zweryfikuj wartość, jaką wskazuje termometr zewnętrzny. Wiosną i jesienią temperatura, jaką wskazuje, różni się od temperatury odczuwalnej. Może to być spowodowane m.in. silnym zimnym wiatrem albo przelotnymi opadami deszczu.
- Ubieraj dziecko na tzw. cebulkę. W przypadku niemowląt i małych dzieci pozwoli to na swobodne dostosowanie ubioru do panujących warunków atmosferycznych, bez konieczności narażania malucha na ewentualne przewianie.
- W przypadku niemowląt i małych dzieci (korzystających z wózka) należy kierować się zasadą dodatkowej warstwy, np. śpiochów (pod ubrankiem) lub kocyka.
- Nie należy oceniać komfortu termicznego dziecka, dotykając jego rączek. Najprawdopodobniej będą zimne. Chcąc sprawdzić, czy maluchowi jest ciepło, dotnij jego karku. Jeśli jest chłodny, sięgnij po dodatkową warstwę, jeśli zaś wilgotny, koniecznie zrezygnuj z dodatkowej bluzeczki albo okrycia wierzchniego. W ten sposób zapobiegniesz przegrzaniu malucha.
Jak ubrać dziecko na 5 - 10 stopni Celsjusza? Pomysły na modne zestawy
Temperatura pomiędzy 5 a 10 stopni Celsjusza nie jest przeciwwskazaniem do spaceru - pod warunkiem że nie towarzyszą jej niebezpieczne zjawiska pogodowe, np. ulewne deszcze lub silny wiatr. Wymaga jednak odpowiedniego przygotowania. Dziecko należy ubrać na tzw. cebulkę, zaczynając od bazy, czyli body z długim rękawem i bawełnianych rajstop. Kolejną warstwą powinna być bluzeczka z długim rękawem i spodenki, ostatnią zaś - ciepła kurtka lub płaszcz. Nie należy zapominać o dodatkach i akcesoriach. Niezbędne są buciki (również niechodki), a często także - chusta pod szyję i odpowiednie nakrycie głowy.
Jeśli termometr wskazuje temperaturę pomiędzy 5 a 10 stopni Celsjusza, a aura jest szczególnie niekorzystna, legginsy warto zastąpić ocieplanymi spodenkami dziecięcymi. Wówczas można zrezygnować z kocyka. To wygodne rozwiązanie zwłaszcza w przypadku bardziej ruchliwych maluchów.
Jak ubrać dziecko na 10 - 14 stopni Celsjusza? Praktyczne inspiracje
Jak ubrać dziecko na 10 stopni Celsjusza i więcej? Jeśli temperatura nie przekracza 14 stopni Celsjusza, raczej nie należy rezygnować z bazy. Warstwę podstawową nadal powinno stanowić body z długim rękawem i spodenki. Jeśli jest bezwietrznie, a powietrze jest ciepłe, nie zakładaj maluchowi rajstop. Bezpośrednio na body załóż dziecku cieńszą kurtkę albo płaszczyk flauszowy. Dobrym pomysłem jest także cienki kombinezon. Nie zapomnij o skarpetkach i bucikach (niechodkach). Zależnie od warunków atmosferycznych możesz natomiast zrezygnować z nakrycia głowy.